.:UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM:. Niepełnosprawni w Polsce - miało być lepiej
WFIPP
Support_In_Continence

Niepełnosprawni w Polsce - miało być lepiej

2012-06-08
5 czerwca w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa "Niepełnosprawni w Polsce – miało być lepiej, będzie gorzej?" Celem spotkania było zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób niepełnosprawnych i brak zmian w dostępie do zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego.

Wśród prelegentów spotkania byli przedstawiciele organizacji pacjenckich, w tym Anna Sarbak, Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", która zaprezentowała uczestnikom spotkania postulaty organizacji dotyczące zaopatrzenia w środki pomocnicze osób z nietrzymaniem moczu. Ponadto zwróciła uwagę, na trwający od lat brak nowelizacji przepisów dotyczące zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Stowarzyszenie "UroConti" w ciągu ostatnich dwóch lat złożyło do Ministerstwa Zdrowia trzy wnioski dotyczące zmian w przepisach:

Maj 2010:

kryterium chorobowe "nietrzymanie moczu" - ujednolicenie kryterium medycznego uprawniającego do refundacji środków absorpcyjnych (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, podkłady, wkłady anatomiczne)

Październik 2010:
limit 120 sztuk miesięcznie - zwiększenie limitów ilościowych dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu

Listopad 2010:
ginekolog i geriatra - poszerzenie listy lekarzy uprawnionych do wystawiania zleceń na refundowane środki absorpcyjne

Wystąpienie p. Anny Sarbak wzbudziło duże zainteresowanie obecnych na spotkaniu dziennikarzy. Być może nagłośnienie problemów i zainteresowanie tematem opinii publicznej zmotywuje resort do przyspieszenia prac nad nowelizacją rozporządzenia i wprowadzeniem zmian dla najbardziej potrzebujących.
Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 02, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2021
create by QMD Company