.:UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM:. Zabieg neuromodulacji w Warszawie

Zabieg neuromodulacji w Warszawie

2020-01-13

13 stycznia w I Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP, Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce na oddziale ginekologicznym refundowane zabiegi wszczepienia elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania moczu.

Dr n. med. Jacek Szymański wraz z zespołem pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Grzegorza Jakiela, z udziałem dr. Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) wszczepili pacjentkom z nadaktywnością pęcherza moczowego specjalną elektrodę, która stymuluje prawidłowe działanie nerwów i pęcherza moczowego.

Na czym polega neuromodulacja?

Leczenie metodą neuromodulacji nerwów krzyżowych jest dwuetapowe. Najpierw implantowana jest elektroda, którą podłącza się do stymulatora zewnętrznego. 7-14 dni od zabiegu oceniana jest reakcja pacjenta na neuromodulację. Jeśli wystąpiła poprawa w kontroli mikcji i nie pojawiły się skutki uboczne, w drugim etapie implantuje się - już pod skórę - docelowy neuromodulator, który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Neuromodulacja jest odwracalna; łatwo usunąć wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Baterie wymienia się co 6-8 lat.

Metoda neuromodulacji krzyżowej została dopuszczona przez FDA (Agencja Żywności i Leków, USA) w 1997 roku. W Polsce wiele lat oczekiwała na uzyskanie pozytywnych opinii i dopuszczenie do stosowania w ramach publicznej, refundowanej służby zdrowia. 1 kwietnia 2019 roku NFZ wpisał metodę do katalogu JGP - A04.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company