O neuromodulacji w Łódzkich Aktualnościach

2020-02-05

5 lutego 2020 w Łódzkich Aktualnościach Dnia pojawił się materiał poświęcony przeprowadzonemu w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi zabiegowi wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych pacjentce z OAB.

W materiale wypowiada się m.in. dr Mariusz Blewniewski, konsultant naszego Stowarzyszenia, który przeprowadzał zabieg.

Materiał dostępny jest tutaj (od 12:26 min.).

Na czym polega neuromodulacja?

Leczenie metodą neuromodulacji nerwów krzyżowych jest dwuetapowe. Najpierw implantowana jest elektroda, którą podłącza się do stymulatora zewnętrznego. 7-14 dni od zabiegu oceniana jest reakcja pacjenta na neuromodulację. Jeśli wystąpiła poprawa w kontroli mikcji i nie pojawiły się skutki uboczne, w drugim etapie implantuje się - już pod skórę - docelowy neuromodulator, który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Neuromodulacja jest odwracalna; łatwo usunąć wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Baterie wymienia się co 6-8 lat.

Metoda neuromodulacji krzyżowej została dopuszczona przez FDA (Agencja Żywności i Leków, USA) w 1997 roku. W Polsce wiele lat oczekiwała na uzyskanie pozytywnych opinii i dopuszczenie do stosowania w ramach publicznej, refundowanej służby zdrowia. 1 kwietnia 2019 roku NFZ wpisał metodę do katalogu JGP - A04.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti Oddział w Łodzi; ul. Żeromskiego 113, 91-140 Łódź
© UroConti 2007 - 2020